Arturo O'Farrill i HGM jazz orkestar Zagreb u programu “Afro Latin Big Band Night”

Arturo O'Farrill i HGM jazz orkestar Zagreb u programu “Afro Latin Big Band Night”
Datum objave:
07.04.2014.
Arturo O'Farrill i HGM jazz orkestar Zagreb

U svojem redovnom ciklusu Sunday Nights, HGM jazz orkestar Zagreb je pod ravnanjem Sigija Feigla 6. travnja 2014. nastupio u Maloj dvorani Vatroslava Lisinskog. U programu “Afro Latin Big Band Night” pridružio im se poznati američki pijanist, skladatelj i aranžer Arturo O'Farrill, a Orkestar su pojačali članovi Cubisma: kongoist Hrvoje Rupčić, bongoist Mladen Ilić i timbalist Zdravko Tabain. Počast latin jazz idiomu Orkestar je iskazao već u uvodnom dijelu, odsviravši skladbu “Cubauza” Michaela P. Mosmana i “Mambo In” Maria Bauze, obje u Mossmanovim aranžmanima. Te skladbe, koje su već izveli prigodom Mossmanovog gostovanja uz Orkestar, nedvosmisleno ukazuju na iskaz poštovanja slavnom Mariu Bauzi, trubaču i klarinetistu koji je popularizirao latino glazbu. U nastavku koncerta Orkestru se pridružio O'Farrill. Svirao je glasovir, a na programu su bila njegova djela - skladbe i aranžmani. Jedno od njih, skladbu “Etude Nr. 6” izveo je solo. Posebno za ovu prigodu O'Farrill je napisao skladbu “Vaca Frita”. U izvođenju sjajnog orkestra njegovo je stvaralaštvo esplodiralo u dvorani koja je jedva podnijela tako moćan zvuk. Naime, njegove se skladbe odlikuju energijom, silinom, intenzitetom, naravno uz sjajan latino feeling, ali i osebujnost orkestralnog rukopisa koji se oslanja na cjelkupnu tradiciju jazza i latino glazbe. Ta svestranost najbolje se osjetila u izvedbi skladbe “On the Corner of Melecon & Bourbon” nadahnute stvaralaštvom glazbenika svih razvojnih razdoblja jazza, or ragtimeovca Scotta Joplina do freeovca Cecila Taylora.posebice su uzbudljiva bilabubnjarsko-udaraljkaška sola, ne samo ona u skladbama “Offense of the Drum” i “As Rebel” koje je O'Farrill napisao nadahnut raojeme i značajem bubnjeva.

Davor Hrvoj

© 2008-2022 Jazz.hr / Hrvatsko društvo skladatelja