Geri Allen, u povodu nastupa što će ga 22. svibnja održati u Maloj dvorani »Lisinski«, na koncertu iz ciklusa Jazz.hr
Cijenjena američka jazz glazbenica - pijanistica i skladateljica - Geri Allen će se 22. svibnja predstaviti zagrebačkoj publici solističkim recitalom u Maloj dvorani »Lisinski«, na posljednjem ovosezonskom koncertu iz ciklusa Jazz.hr koji organiziraju Hrvatsko društvo skladatelja i Koncertna dvorana Lisinski. Među ostalima, na tom će koncertu izvoditi skladbe Michaela Jacksona, Marvina Gayea, Steviea Wondera, ali i vlastite, sa svojeg novog albuma »Grand River Crossings« kojima odaje počast glazbenoj tradiciji Detroita i fenomenu Motowna.
Geri Allen je karijeru počela u prvoj polovici 1980-ih svirajući s glasovitim glazbenicima suvremena jazza poput Jamesa Newtona ili Olivera Lakea, a prve samostalne albume ostvarila je sredinom tog desetljeća. U triju s Charlijem Hadenom i Paulom Motianom počela je svirati 1987. snimivši nekoliko zapaženih albuma. Poslije je surađivala s cijenjenim jazzistima poput Lestera Bowiea, Stevea Colemana, Waynea Shortera, Deweya Redmana, Ornettea Colemana i Charlesa Lloyda. Vodi i vlastite skupine s kojima je objavila niz ploča od kojih su neke bile proglašene albumima godine.
Geri Allen se još na početku karijere priklonila M-Base pokretu, što sugerira širinu njezinih glazbenih interesa, zanimanje za suvremena kretanja u glazbi, ali i poštivanje, proučavanje i korištenje elemenata tradicije. Svoje glazbeno isustvo prenosi na nove naraštaje glazbenika djelujući kao profesorica glazbe na glazbenom konzervatoriju New England u Bostonu.
Divno sjedinjenje
Zašto ste odlučili snimiti album posvećen Detroitu?
- Detroitska glazba zauzima posebno mjesto u svijetu glazbe. Ta je scena bila otvorena prema dobroj glazbi. Stasala sam u takvom okružju nastojeći biti otvorena prema dobroj glazbi. Želim slaviti sve njezine različitosti i bogatstvo. Detroitska je scena vitalna i širi se. Mnogi mladi nadareni glazbenici odabrali su Detroit za svoj dom, a u njemu također žive i djeluju već afirmirani, ugledni glazbenici. Jedno od najboljih mjesta na svijetu za razmjenu glazbenih zamisli naš je jazz festival. Ulaz na koncerte besplatan je za sve stanovnike grada Detroita, ali i prijatelja koji iz svih krajeva svijeta dolaze kako bi nam se pridružili u našem jazz slavlju.
Zašto i kako vas nadahnjuje Motown glazba?
- Bila je to pop glazba moga doba. Bila sam duboko u toj glazbi što mi je pomoglo da s lakoćom prihvatim dubinu jazza koji me obuzeo kao srednjoškolku. Preuzeo je moje tijelo. Očajnički sam ga htjela usvojiti. Naime, mnogi glazbenici koji su ostvarili hitove Motown glazbe bili su jako dobri jazz svirači. To je glazba koja priča priče o ljudima u ljubavi, ljudima koji pate, ljudima koji vjeruju u Boga, ljudima koji se bore kako bi preživjeli iz dana u dan. Ljudi se bore za slobodu i za svaki drugi aspekt univerzalne potrage za ljudskošću, pokušavaju spoznati koje je naše mjesto na ovome svijetu i iz onoga što im stoji na raspolaganju stvoriti nešto posebno. Motown uključuje najbolje iz raznih žanrova i to se uvijek uklapa na predivan način. Jazz, gospel, soul, klasična glazba - sve to oblikovano tako da progovara na pravi način. To je nevjerojatno stvarno, donosi glazbu sazdanu od elemenata različitih glazbenih naslijeđa u divnom sjedinjenju.
Ikona James Brown
Zašto ste za svoj novi album odabrali upravo skladbe iz tog glazbenog miljea i kako ste im podarili novi život?
- Te su mi skladbe poslužile tek kao zamisli, kostur za putovanje svijetom glazbe. Moje izvedbe upućuju na te zamisli. Tijekom procesa nastajanja svake od tih izvedbi nastojala sam u njih unijeti vlastiti pogled, bez da mijenjam melodiju pjesme. To je bilo jedino na što nisam utjecala.
Zašto ste odlučili većinu skladbi na albumu izvesti solo?
- Na taj sam način željela pristupiti tim glazbenim djelima zato jer svirajući solo uživam gotovo jednako kao kad sviram s drugima. U takvim sitacijama moram biti i onaj tko izaziva i onaj tko odgovara na izazov. Svirajući solo moram stvarati kanale kroz koje ću komunicirati sama sa sobom.
Kako je James Brown utjecao na vaše stvaralaštvo?
- James Brown je ikona. Ono što je učinio za afro-američki narod rekavši: »Ja sam crnac i ponosan sam zbog toga!«, i sav doprinos koji je dao crnačkoj zajednici, vrijede više nego njegova glazba. Svi smo bili nadahnuti tim ritmovima i osjećajem, iskrenošću koja je izbijala iz njegove glazbe. Nadahnjivao je cijeli naraštaj svirača kojem i ja pripadam.
Kako kao muzikologinja gledate na položaj jazz glazbe u današnjem svijetu umjetnosti?
- Ta je glazba naše nacionalno blago. Nadam se da će ljudi nastaviti slušati tu glazbu i podržavati ju jer to je živa, životna, živuća forma umjetnosti. Nije muzejski primjerak. Nije mrtva. Nije nešto što se učahurilo u ljušturu u kojoj se skriva. Razvija se, diše, živi. Jazz scena je jako uzbudljiva. Na njoj djeluje puno sjajnih grupa koje vode nadareni umjetnici koji još uvijek nisu rekli zadnju riječ.
Davor Hrvoj
(Preuzeto iz Novog lista od 11. svibnja 2014.)









